DZIAŁALNOŚĆ
AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA ZAKOŃCZONA UROCZYSTYM POCZĘSTUNKIEM
31 sierpnia 2017 roku zakończył się projekt pn. Akademia Młodego Kucharza - II edycja realizowany przez Stowarzyszenie Nasz Zamość współfinansowany ze środków Gminy Szubin. W uroczystym poczęstunku przygotowanym przez małych kucharzy pod czujnym okiem prowadzącego zajęcia Mateusza Balcerka, uczestniczyły osoby z władz oraz członkowie Stowarzyszenia "Nasz Zamość", a także rodzice i dzieci. Prowadzący wręczył certyfikaty uczestnictwa w zajęciach wszystkim kucharzom, a stowarzyszenie przygotowało jeszcze dodatkowo upominki w postaci książek, fartuchów i innych gadżetów dla wszystkich uczestników.
Na uroczyste zakończenie kucharze własnoręcznie przygotowali desery i torty o rożnych smakach. Zarówno dzieciom jak i rodzicom przygotowane ciasta smakowały wyśmienicie.
Dużym wyzwaniem dla młodych uczestników był przeprowadzony chrzest na kucharza. Każde dziecko, bez wyjątku, wypiło łyżkę syropu cebulowego, które na zajęciach wcześniej sami przygotowali. Syrop to dobry przykład na to, że w prawdziwej polskiej kuchni nic nie może się zmarnować. To także naturalny lek na przeziębienie i inne choroby.
Podczas uroczystego podsumowania "Akademii Młodego Kucharza - II edycja" specjalne wyróżnienie od prowadzącego otrzymał młody kucharz Hubert Janik. W ramach wyróżnienia, za bardzo duże zaangażowanie, otrzymał fartuch mistrza kuchni i inne upominki. Serdecznie gratulujemy.
Były podziękowania dla wszystkich zaangażowanych osób, dzięki którym sprawnie i bezproblemowo przeprowadzono zajęcia. Natomiast gromkie brawa pod adresem władz stowarzyszenia, za zorganizowanie nauki gotowania, były najlepszym podziękowaniem od młodych kucharzy i ich rodziców.
Udział w zajęciach okazał się doskonałą formą spędzania wolnego czasu z dala od komputera i telewizora podczas wakacji. Propozycja zajęć w Zamościu była także fantastyczną drogą rozwijania zdolności manualnych, wyobraźni, poczucia estetyki i nauki zdrowego żywienia. Dzięki samodzielnie przyrządzanym potrawom – dzieci poznały różne smaki, rozwinęły swoją wyobraźnię i pozbyły się niechęci do do tej pory nieznanych składników.
Zajęcia przeszły do historii i zarówno czas spędzony na gotowaniu z rówieśnikami, jak i ten w domu podczas rodzinnego przygotowywania smakołyków będzie cudownym wspomnieniem na długie lata, a ponadto wyposażył dzieci w cenne umiejętności i doświadczenia w dorosłym życiu.
Nie zabrakło oczywiście wspólnego zdjęcia.
Poniżej zamieszczamy przepisy niektórych potraw realizowanych na zajęciach z gotowania:
Babeczki czekoladowe
Składniki:
- Czekolada gorzka 2 szt.
- Czekolada mleczna 1 szt.
- Jajka 8 szt.
- Cukier 200g
- Mąka 120g
- Masło 250g
Wykonanie: Czekolady i masło roztopić w kąpieli wodnej. Jajka miksować na małych obrotach z cukrem i mąką. Połączyć obie masy bezem i wymieszać. Masy przełożyć do foremek. Piec w 200°C ok. 10 min.
PIZZA WŁOSKA
CIASTO:
- 1kg mąki
- 1 łyżka soli
- 1,5 łyżki cukru
- 50 ml oliwy
- 0,5 kostki drożdży
- ok. 600 ml wody lub mleka
SOS POMIDOROWY:
- koncentrat pomidorowy - 5 łyżek
- woda mineralna do konsystencji
- czosnek -3 ząbki
- oregano - szczypta
- bazylia-szczypta
- sól, pieprz,
- cukier - do smaku
WYKONANIE:
- mąkę wsypać do miski
- mleko lub wodę podgrzaną do letniej temperatury(ok. 35-400)
- dodać cukier, sól, oliwę, drożdże
- wszystko wymieszać
- rozczyn dodać do mąki wyrabiać ciasto, aż przestanie się kleić do rąk( do 20 min.)
- uformować kulę i odstawić do wyrośnięcia, następnie schłodzić
- schłodzone kulę obtoczyć w mącę i uformować placek na pizzę
- posmarować sosem pomidorowym zostawiając rant
- dodawać składniki wg uznania i piec w temp. 200C ok. 10-15 min.
Życzymy smacznego!